ŞİRKET PROFİLİ

 • SEÇ POLİTİKAMIZ

   

  EMNİYET KEMERİ POLİTİKASI
  “Faaliyetlerimizi insanlara ve çevreye zarar vermeden kazasız olarak sürdürmek” hedefimiz doğrultusunda, araçlarda emniyet kemeri takmayan sürücülerden kaynaklanan kaza yapma ve yaralanma riskini en aza indirmek amacı ile sürücü koltuğuna oturan her tanker operatörünün ve yolcu koltuğuna oturan herkese emniyet kemerini takması zorunluluğu getirmiştir.

  Tanker operatörleri, araç hareket halinde bulunduğu süre boyunca emniyet kemerini sürekli olarak takacak, yanında bulunan diğer kişilerin emniyet kemerini takması ve aracın hareket halinde bulunduğu süre boyunca takmaya devam etmesi yönünde sorumluluğu üstlenecektir.

  ALKOL, UYUŞTURUCU MADDE VE SİGARA

  Alkol, Uyuşturucu Madde

  TURCAN TAŞIMACILIK, madde kullanımı nedeniyle çalışanlarının performansının düşmesini kabul edemez Beden fonksiyonlarını kimyasal olarak değiştiren alkol, narkotik maddeler ile diğer uyuşturucu madde ve ilaçlar konsantrasyonunu bozmakla doğru düşünüp karar verme yetkilerini sınırlayarak tepki sürensini uzatır ve emniyetli araç kullanma yeteneğini azaltır. Bu nedenlerden dolayı, TURCAN TAŞIMACILIK kurallarına göre, Tanker Operatörlerinin nefes veya kandaki alkol seviyesi sıfırdan ( 0 ) yüksek iken araç sürmek yasaktır.
  Reçeteli ilaç almak zorunluluğu var ise, doktora mesleğinizin sürücülük olduğu ve çalışma alkol sınırları bildirilmeli, Reçeteye yazılan ilacın görevinizi kötü etkilemesi ihtimali olup olmadığı öğrenilmeli ve sonuç idari amire bildirilmelidir.
  Düzenli olarak, araç kullanma becerinizi olumsuz etkileyecek, bir ilaç alınması gerekirse, aynı süre zarfında sürücülük dışında bir göreve atanabilmeniz için durum hemen idari amire bildirilmelidir.
  Reçetesiz ilaç alırken sıfır alkol seviyesi kuralı ihlal edilmemelidir. Aksi takdirde göreviniz kötü yönde etkilenecektir.

  SİGARA

  Bir ateş kaynağı olan "SİGARA" Tehlikeli Madde taşımacılığında büyük risk oluşturmaktadır.
  Aracın Boş veya Dolu olmasına bakılmaksızın, Tanker Operatörü veya herhangi bir nedenle araçta bulunan personelin sigara içmesi yasaktır. Mola yerlerinde veya araç park halinde iken, kabin içinde veya araca 15 metreden daha yakında sigara içilmemelidir.
  TURCAN TAŞIMACILIK ’ta çalışan Tanker Operatörü ve personelin kesinlikle mesai saatleri içinde kendilerine ayrılmış bölgeler dışında sigara kullanımı yasaktır.

  HIZ KURALLARI
  TURCAN TAŞIMACILIK’ ta çalışan tüm Tanker Operatörlerinin ülkemiz koşulları ve yol şartlarında defansif bir sürücü kimliği ile, karşılarındaki her sürücünün, her yayanın sonu görünmeyen tünel, virajın büyük risk oluşturduğunun bilincinde hareket etmeleri gerekiyor.
  Karayolları Trafik Yönetmeliği Madde 100’ e göre Tehlikeli Madde Taşıyan araçların yoldaki hızları:
  Azami,

  • Yerleşim yeri içinde            : 30 km/ s
  • Yerleşim yeri dışında          : 50 km/ s
  • Otoyolda                         : 60 km/ s

  Asgari:

  • Zorunlu haller dışında: 15 km/ s

  Not: Araç solama da veya gerekli durumlarda 5 dakikayı aşmamak şartıyla %10 oranında aşılabilir.
  Tüm Tanker Operatörleri sürüş esnasında yukarıdaki hız kurallarına uymak zorundadırlar.

  CEP TELEFONU

  TURCAN TAŞIMACILIK, hem sağlık, hem sürüş güvenliğini düşünerek cep telefonu kullanımı ile ilgili kuralları belirlemiştir.
  Sürüş sırasında cep telefonu kullanımının kaza yapma riskini büyük ölçüde arttırdığı yönünde kuvvetli bulgular vardır. Sürüş esnasında Cep telefonu kullanımı konsantrasyonu etkilediğinden tepki verme kabiliyetini azaltacaktır, bu nedenle;
  Sürüş esnasında cep telefonları kesinlikle kapalı olmalıdır.
  Yedek sürücünün cep telefonu sürüş esnasında açık olabilir ancak kullanması sürücünün konsantrasyonunu bozmaması kaydıyla mümkündür. Sürüş esnasında aracı kullanan sürücünün telefonu kesinlikle kapalı olmalıdır, (Telefon açılarak yedek sürücüye kesinlikle verilemez)
  Tüm sürücüler cep telefonu görüşmesi yapan diğer araç sürücülerden kaynaklanan riskleri bilmeli ve sürüş tekniğini buna göre ayarlamalıdır.
  Araç kabini dışında telefon görüşmesi yapıldığında araca ve tanka en az 15 metre mesafe uzaklıkta olunmalıdır.
  Tankta veya araçta meydana gelen bir problem, arıza durumunda telefonla yetkili veya merkezden bilgi alımı esnasında da araçtan en az 15 metre uzakta olmak gerekmektedir.
  Akaryakıt istasyonu ve tesisler içerisinde mesafeye bakılmaksızın Cep telefonu ile konuşmak yasaktır.
  Dolum ve boşaltım esnasında cep telefonu kesinlikle kapalı olmalı, cep telefonu üzerinizde olmamalı, araç kabininde kapalı olarak bulunmalıdır.
  Dolum ve boşaltımda eğer iki sürücü var ise; iki sürücünün de telefonları kapalı ve araç kabini içinde olmalıdır.
  Sürücüler yapılan işin gereği olarak merkezden gelebilecek talimatları ve değişimleri uygulayabilmek için; dolumdan sonra sürüş öncesi, mola yerlerinde, boşaltım öncesinde, boşaltım sonrasında ve aracın durduğu her türlü pozisyonda, telefonu-mesajları kontrol etmeli ve gerektiğinde ilgili kişiye geri dönüş yapmalıdırlar.

  • Şirket telefonu ve GSM hattı dışında şahsi telefon ve GSM hattı kullanılması kesinlikle yasaktır.